Rozmowa z niesamowitym Michałem Adamczewskim, marketingowcem z Informacji Turystycznej Visit Zielona Góra

O sobie. Kim jesteś, czym się zajmujesz, Twoje hobby?


Mam na imię Michał, mieszkam w Zielonej Górze i jestem pracownikiem tutejszej informacji turystycznej.

Jeżeli wśród czytelników bloga są osoby zainteresowane Zieloną Górą, to być może już wiedzą o zmianie nazwy naszej instytucji. Jeżeli nie to na wstępie szybko poinformuję, że poprzednią długa nazwę, czyli Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej zastąpiliśmy krótką i międzynarodową czyli Visit Zielona Góra. Przy okazji cieszę się, że mogłem być częścią tej oraz innych zmian wizerunkowych, jakie zaszły ostatnio w naszej informacji.

Przechodząc do tego czym się zajmuję – można powiedzieć, że wszystkim.
Poza obsługą turystów w Zielonej Górze, wyjazdami na polskie i zagraniczne targi turystyczne, zajmuje się także, a może przede wszystkim prowadzeniem profili w mediach społecznościowych.

Przy tej okazji mogę połączyć swoją pracę z hobby, ponieważ amatorsko zajmuje się fotografią i być może część z czytelników miała już nawet okazje zobaczyć moje zdjęcia. W ramach codziennych obowiązków tworzę również m.in. grafiki czy teksty, które później trafiają na nasze profile, na które oczywiście gorąco zapraszam.

Lubuskie jest niesamowite bo:

Jest najbardziej „zielonym” województwem w Polsce. Dzięki temu mamy wiele możliwości wypoczynku na łonie natury. Nieważne czy wybierzemy wycieczkę rowerową, spływ kajakowy czy degustację win na lokalnych winnicach, lubuskie na pewno nas zachwyci.

Warto też pamiętać o naszych pięknych jeziorach, nad którymi wypoczynek to czysta przyjemność.
Poza naturą, znajduje się tutaj wiele atrakcji na światowym poziomie, takie jak chociażby Międzyrzecki Rejon Umocniony, Park Mużakowski oraz Geopark Łuk Mużakowa czy Park Narodowy Ujście Warty. Do tego dochodzą odnowione pałace czy różnorodne muzea, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Województwo lubuskie poza tym ma bardzo korzystne położenie i rozwiniętą sieć drogową. Przez to dojazd np. z gór czy znad morza zajmuje 2,5 – 3 godziny. Jednak drogi to nie jedyna możliwość dojazdu do naszego regionu. Można oczywiście wybrać pociąg lub samolot.

Z wieloma miastami mamy dogodne połączenia kolejowe, a lot z Warszawy zajmuje zaledwie 45 minut 🙂

Największe atrakcje regionu?

Kilka najważniejszych wymieniłem już wcześniej, jednak moim zdaniem największą atrakcją regionu jest…wino. Obecnie turystyka kulinarna cieszy się dużym zainteresowaniem, więc nie dziwi mnie fakt, że coraz więcej osób odwiedzających nasz region to enoturyści.

Samo Winobranie, które jest największą imprezą winiarską w Polsce przyciąga setki tysięcy gości. Odnośnie Winobrania cieszy mnie też to, że co roku pojawiają się nowe winnice i nowe świetne wina, które wszyscy sobie chwalą.

Również ja jestem ich wielkim fanem, a szczególnie przypadły mi do gustu trunki z białych odmian winorośli. Zresztą myślę, że znajomość zielonogórskich win jest bardzo przydatna w mojej pracy. Wiele osób pyta jakie wina polecamy, dlatego chętnie biorę udział w degustacjach i poznaję nowe smaki. W końcu czego nie robi się dla turystów 😉

Poza winem, w Zielonej Górze jest też sporo interesujących miejsc związanych z winiarstwem.
Na przykład w zeszłym roku w czasie Winobrania mieliśmy okazję pierwszy raz poznać podziemną Zieloną Górę!

I wcale nie chodzi o system podziemnych tuneli. W wielu zielonogórskich budynkach znajdują się dawne piwnice winiarskie, które robią niesamowite wrażenie i są czymś unikatowym w skali kraju. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli je zobaczyć i że coraz więcej z nich będzie aranżowanych np. na wine bary czy winoteki.

Lampka wina w takim miejscu smakuje zupełnie inaczej.
Jestem też przekonany, że możliwość zwiedzania lokalnych winnic i poznanie tradycji związanej
z uprawą winorośli dla wielu osób, również dla mieszkańców, jest naprawdę ciekawa.

Niestety nie wszyscy w Polsce kojarzą Zieloną Górę z produkcją wina i myślę, że warto to zmienić. Zwłaszcza, że 15 kilometrów od Zielonej Góry – w Zaborze, znajduje się największa winnica w kraju. Jeśli ktoś jeszcze tam nie był to na pewno warto się wybrać i zobaczyć na własne oczy, jak wygląda 35 hektarów winorośli.

Wydaje mi się, że warto też wspomnieć o atrakcji, która właśnie powstaje na terenie miasta, a która może stać się jedną z największych perełek regionu. Chodzi oczywiście o Park Książęcy w Zatoniu. Obecnie trwają tam intensywne prace modernizacyjne, ale już widać, że miejsce będzie wyglądało świetnie!

Nowe, oświetlone alejki, drewniane mostki czy odnowiona oranżeria na pewno będą chętnie odwiedzane przez turystów. Poza tym znajdzie się tam także nasz punkt informacji turystycznej, do którego już teraz wszystkich zapraszam.

Turystyka – mocne i słabe strony województwa?

Mocne strony to na pewno te wyżej wymienione, czyli atrakcje, klimat, natura czy różnego rodzaju imprezy. Są to na pewno elementy, które przyciągają wielu gości.

Jeśli chodzi o słabe strony. Hmm, oczywiście w każdym regionie są pewne bolączki w sferze turystycznej i myślę, że u nas też znajdzie się coś do poprawy. Moim zdaniem jednym z minusów jest brak odpowiedniego oznakowania atrakcji turystycznych np. przy drodze S3. Warto się nad tym tematem zastanowić, ponieważ wiele osób przejeżdża przez nasz region i byłaby to dobra okazja do zaprezentowania jego walorów.

Poza tym, brakuje mi spójnej promocji np. w Internecie. Tutaj pojawia się kwestia, o której wspomniałem wcześniej. Nasz region ma problem z rozpoznawalnością.

Nie wszyscy słysząc „Lubuskie” czy „Zielona Góra” potrafią wskazać ich położenie na mapie, nie mówiąc już o atrakcjach jakie oferują. Wydaje mi się, że m.in. bardzo popularne obecnie media społecznościowe nie są w pełni wykorzystane do tego, żeby zainteresować potencjalnego turystę naszym regionem, a myślę, że na pewno warto skorzystać z takiej formy promocji.

Na szczęście my rozwijamy się również pod tym kątem i staramy się promować Zieloną Górę także przez nasze profile na Facebooku i Instagramie.

Cieszy mnie natomiast fakt, że 90% opinii turystów, którzy odwiedzają nasze stacjonarne punkty informacji jest pozytywna. Atrakcje i miejsca jakie mamy w mieście i regionie są dla wielu osób warte spędzenia kilku godzin w podróży. Ludzie chętnie do nas wracają, a mamy turystów naprawdę z całej Polski.

W kwestii internetowej promocji na uwagę zasługuje na pewno grupa Niesamowite Lubuskie, która zrzesza ponad 60,000 miłośników naszego pięknego regionu. Zdjęcia, które możemy na niej znaleźć na pewno zainspirują niejedną osobę do przyjazdu i poznania prezentowanych tam miejsc na żywo!

Twoje ulubione miejsce w Lubuskiem?

Bez wątpienia Zielona Góra i jej okolice. Tutaj czuję się najlepiej:)

Poniżej galeria zdjęć autorstwa Michała