Podróże ze szczyptą przygody – Jasień

Szanowni Państwo. Dziś chciałabym zabrać Państwa do Jasienia. Tam bowiem w bliskiej odległości od siebie odnaleźć można godne uwagi zabytki.
Osadnictwo człowieka w tej okolicy sięga bardzo odległych czasów, a właściwie epoki kamiennej.

Najstarsze, historyczne wzmianki o wsi „Gozenna” pojawiają się w roku 1000 w dokumencie cesarza Ottona III, który został wystawiony w Akwizgranie (Aachen).
W tym niewielkim, ale urokliwym miasteczku znajdują się naprawdę interesujące obiekty. Rozpocznijmy od budowli sakralnej. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej wzniesiono w I połowie XVIII wieku.

We wnętrzu odnaleźć można polichromowany strop z 1724 roku (został on przeniesiony do Jasienia z Kożuchowa). Ponadto na uwagę zasługuje otoczenie budowli. Mowa o znajdującym się w narożu prezbiterium, uznawanym za najmniejszy w Polsce – krzyżu pokutnym. W jego pobliżu na ścianie kościoła istnieje tablica pamiątkowa ufundowana przez mieszczan w 1860 roku.

W Jasieniu zobaczyć warto także barokowy pałac rodzinny von Bünau z 1764 roku. Po bankructwie tego rodu, obiekt zlicytowano, wskutek czego nabyła go familia von Rabenau.
Ponadto ciekawą budowlą jest licząca 22 metry i znajdująca się na Winnej Górze wieża ciśnień z 1929 roku. Obecnie jest ona siedzibą koła PTTK „Włóczęga”.

Jasieniowi malowniczości dodaje położenie nad starą rzeką o nazwie Lubsza i bujna roślinność w rozległym parku. Ponadto ciekawych pamiątek przeszłości (także przemysłowych jak np. nieczynny dworzec kolejowy) jest w mieście więcej. Dlatego też zachęcam do zwiedzenia tej miejscowości i w pełni poznania jej uroku oraz historii.

W następnym tygodniu wpis będzie dotyczył Lubska, a właściwie jego okolic. Poruszę kwestię walorów przyrodniczych, miejsc rekreacji oraz infrastruktury przeznaczonej dla jednośladów. Zabiorę Państwa na wycieczkę do Białkowa, w rozległym parku zaprezentuję „Lubski Łęg Śnieżycowy”, a powrót ze zbiornika retencyjnego Białków-Stara Woda do miasta zaproponuję dzięki nowej kładce wzdłuż rzeki Lubszy. Będzie też kilka słów o Kanale Młyńskim 😊Pozdrawiam serdecznie i do następnej niedzieli.


Anna Polak
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii zgłębiająca dzieje Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, szczególnie kwestie dotyczące społeczeństwa, zabytków i kultury. Brała udział w projektach międzynarodowych dotyczących między innymi województwa lubuskiego. Pasjonatka fotografii. Jest autorką wystaw fotograficznych oraz zdjęć do wielu książek. Wielbicielka turystyki i zwierząt – prywatnie wegetarianka.