Podróże ze szczyptą przygody – Wicina

Szanowni Państwo. Chciałabym Państwu przybliżyć interesujące miejsca na terenie wschodnich Dolnych Łużyc. Niektóre z nich są niestety mało znane. Dlatego warto je bliżej poznać, a w wolnej chwili oczywiście odwiedzić 😊
Dziś przedstawię miejscowość znajdującą się nieopodal Jasienia – Wicinę.

Niewątpliwie Wicina jest miejscem magicznym. Nie chodzi jedynie o jej urok, czyli piękno przyrody i malowniczy krajobraz, który można zobaczyć dojeżdżając do miejscowości od strony Jasienia. To ślady odległej, ale i młodszej historii, które w tym przypadku znajdują się bardzo blisko siebie.

Mowa przede wszystkim o grodzisku. Miejsce to jest porównywane z Biskupinem, jednak w przeciwieństwie do Biskupina koniec jego funkcjonowania był katastrofalny. Osada obronna z kręgu kultury łużyckiej powstała w okresie halsztackim. W VII wieku p.n.e. wzbogacono ją o drewniano-ziemnie wały obronne. W VI w p.n.e. ponownie je wzmocniono. Pomimo solidnych obwarowań w VI w. p.n.e. nastąpił koniec istnienia grodziska. Zostało napadnięte i spalone.

W miejscowości znajduje się także kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W jego powstanie zaangażował się król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Oprócz wkładu finansowego naniósł on własne pomysły na plany konstrukcyjne. Władca zmarł zanim doszło do powstania świątyni. Co istotne jego obietnice zostały dotrzymane i w 1862 roku rozpoczęto wznoszenie budowli sakralnej.

Kolejny wpis będzie dotyczył już samego Jasienia. Zobaczą Państwo uznawany za najmniejszy w Polsce krzyż pokutny, barokowy pałac rodziny von Bünau czy wieżę ciśnień z 1929 roku, która jest obecnie siedzibą koła PTTK „Włóczęga”.


Anna Polak
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii zgłębiająca dzieje Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, szczególnie kwestie dotyczące społeczeństwa, zabytków i kultury. Brała udział w projektach międzynarodowych dotyczących między innymi województwa lubuskiego. Pasjonatka fotografii. Jest autorką wystaw fotograficznych oraz zdjęć do wielu książek. Wielbicielka turystyki i zwierząt – prywatnie wegetarianka.


Pozycje książkowe

https://ridero.eu/pl/books/wyprawy_z_dodatkiem_tajemnic/

https://ridero.eu/pl/books/luzyce_nad_nysa_i_lubsza/