Podróże ze szczyptą przygody – Lubsko

Szanowni Państwo. Dziś zaprezentuję miejsca wyjątkowe. Ich unikatowość tworzy przede wszystkim natura. Tym razem nie pojawią się opisy budynków i zabytków. Będzie za to przygotowany przez przyrodę spektakl form i barw, który można podziwiać blisko centrum Lubska.

Na wschód od miasta w parku znajduje się Obszar Natura 2000 „Lubski Łęg Śnieżycowy”. Rosną tam naprawdę rzadko występujące w Polsce śnieżyce wiosenne. Kwitną one bardzo wczesną wiosną – od lutego do kwietnia. Dlatego aby, zobaczyć takie zjawiskowe dywany z kwiatów warto wybrać się na wycieczkę właśnie w tych miesiącach. Ponadto w parku występuje bujna roślinność i okazałe pomniki przyrody.

Będąc w parku polecam pójść nieco dalej i udać się do Białkowa. Ta malownicza wieś posiada długie dzieje. Osadnictwo człowieka kształtowało się tam już w epoce brązu. Sama zabudowa mieszkalna pochodzi z XIX wieku.

Z Białkowa bardzo łatwo można dotrzeć do zbiornika retencyjnego Białków-Stara Woda. Powstał on w latach 2003-2004. Przy zbiorniku utworzona została duża plaża, a także infrastruktura rekreacyjna.

Kanał Młyński to ciekawy ale nieznany zabytek. Liczy sobie ponad sto lat. Niegdyś doprowadzał wodę do okolicznych młynów. Przy zbiorniku retencyjnym spotyka się on bezkolizyjnie z innym ciekiem – kanałem Granica.

Obok zbiornika retencyjnego powstała kładka. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez wjeżdżania na drogę wojewódzką numer 289 (DW 289) można dostać się między innymi do centrum Lubska (wyjść obok targowiska miejskiego). Ponadto pewien odcinek tego połączenia pieszo-rowerowego prowadzi wzdłuż rzeki Lubszy. Jest to idealne rozwiązanie dla miłośników turystyki rowerowej oraz wielbicieli wędrówek.

W następnym tygodniu zabiorę Państwa do Lubska. Pokażę między innymi siedzibę władz miejskich i sąsiadujący z ratuszem Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a także oryginalną pozostałość po lubskich fortyfikacjach – basztę bramy Żarskiej.

Anna Polak
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii zgłębiająca dzieje Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, szczególnie kwestie dotyczące społeczeństwa, zabytków i kultury. Brała udział w projektach międzynarodowych dotyczących między innymi województwa lubuskiego. Pasjonatka fotografii. Jest autorką wystaw fotograficznych oraz zdjęć do wielu książek. Wielbicielka turystyki i zwierząt – prywatnie wegetarianka.