Rozmowa z niesamowitą Jadwigą Błoch – Prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR

O sobie. Kim jesteś ,czym się zajmujesz. Twoje hobby

Jadwiga BŁOCH –inicjatorka i pełnomocnik ds. utworzenia Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej , od 2005 r. prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR” posiada wykształcenie wyższe mgr matematyki, dodatkowo ukończone studium podyplomowe Matematyka z Informatyką; Podyplomowe Studium Konsultingu na SGH w Warszawie oraz wiele kursów i szkoleń: między innymi kurs „Marketing turystyczny w kraju i za granicą” uzyskanie tytułu ADMINISTRATOR REGIONALNY, , Koordynator wielu projektów unijnych – zadania i procedury, w tym zarządzanie równością kobiet i mężczyzn w projektach, Trener prowadzący wiele szkoleń m.innymi z zakresu tworzenia i certyfikacji Informacji Turystycznej, z zakresu tworzenia produktów turystycznych.

Autorka i współautorka wielu wydawnictw turystycznych, wydawnictw promujących region lubuski. Redaktor Naczelna Magazynu Turystycznego „Kochaj Lubuskie”. Inicjatorka Lubuskiego Sejmiku Turystycznego.

Za swoje działania wielokrotnie nagradzana m.innymi nagroda im. Mieczysława Orłowicza, Róża Regionów za Magazyn Kochaj Lubuskie, Bursztynowe Okienko za działania promocyjne na rynku niemieckim, Minister Sportu i Turystyki odznaczył odznaką honorową „ Za zasługi dla turystyki” a ostatnio otrzymała z rąk Pani Marszałek Woj.Lubuskiego i Pani Przewodniczącej Lubuskiego Sejmiku Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego. W roku 2017 znalazła się na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce .

Prywatnie: uwielbia podróżować po świecie i poznawać kulturę, kuchnię i naturę odwiedzanych krajów i regionów, kocha taniec, dobrą książkę, jazdę na rowerze, spacery z kijkami, jej pasją jest jej ogród.

Lubuskie jest niesamowite, bo jest

regionem spokojnym, małym i chyba nie do końca odkrytym przez wielu turystów lubiących ciszę , naturę , spokój, dobrą kuchnie i życzliwość mieszkańców.

To region pełen niespodzianek, mieszanki kulturowej , wielu ciekawych smaków. Lubuskie ze względu na ukształtowanie terenu nie ma tak dobrych warunków do eksponowania walorów krajobrazowych jak tereny górskie najwyższe wzniesienie u nas to Górka Żarska wynosi 226,8 metra n.p.m. Ale mamy największą w Polsce lesistość sięga blisko połowy powierzchni regionu( 49%), mamy niskie zaludnienie i to sprawia że przeważa tutaj harmonijny krajobraz naturalny.

Lasy Państwowe realizują wiele ciekawych projektów służących turystom i mieszkańcom o czym nie wszyscy wiedzą. W ostatnich latach powstało wiele drewnianych wież i punktów widokowych np. Sława Śląska –wieża Joanna o wysokości 40m ( zdjęcie w załączeniu), czy Lipinki wieża o wysokości 29,5 m na trasie ścieżki w Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa i wiele wiele innych, mamy ciekawe ścieżki dydaktyczne w naszych lasach, wyznaczone m.innymi przez LOTUR szlaki Nordic Walking ( ponad 800km).

Seria filmów stworzona w ub.roku przez austriackiego dziennikarza podróżniczego Claudiusa Reichl zaczyna się od słów ..”Lubuskie ? Nigdy wcześniej nie słyszałem.. a dalej to czego można doświadczyć w tym regionie to rozmaitość wycieczek od natury po sporty wodne, od wspaniałych winnic i hoteli spa do ogromnych zamków i parków.” Takie jest LUBUSKIE piękne , urocze i niesamowite.

Największe atrakcje regionu.

Lubuskie posiada wiele atrakcji tych większych i mniejszych , odkrytych , znanych w Polsce i na świecie i nagrodzonych i tych jeszcze nie odkrytych.

Trudno uznać Region Lubuski za mało znany w Polsce bowiem to u nas w Lubuskim jest Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa- który ostatnio otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej POT, Największy niebiletowany Festiwal Rockowy Woodstock teraz o nazwie Pol’and’Rock, który z kolei otrzymał ZŁOTY Certyfikat POT, MRU Międzyrzecki Rejon Umocnień także posiadający Certyfikat POT.

Piękne odrestaurowane pałace, dworki, karczmy ze swoimi bardzo bogatymi ofertami i propozycjami ciekawego spędzenia czasu np. Pałac Mierzęcin, Pałac w Wiechlicach, Dworek w Kolesinie, Karczma Taberska i wiele innych. Strzelce Krajeńskie ze swoimi tradycjami , jezioro Długie- centrum sportów wodnych, szkoła nurkowania, Pompeje Kostrzyńskie ,Park Narodowy- Ujście Warty i Rzeczpospolita Ptasia, przepiękne barwy jeziora Łagowskiego i Trześniowskiego w Łagowie z Zamkiem Joannitów.

To tutaj realizowaliśmy piękny projekt promocji lubuskiego poprzez kreacje bajkową , bajki Pocahontas , który to obraz był kampanią reklamową w całej Europie na bilbordach, kolejach, stacjach metro.

Nie wspomniałam o wielu innych atrakcjach naszego regionu jak chociażby szlak wina i miodu, szlaki kajakowe , rowerowe. Turystyka kulinarna , która pięknie się wpisuje w nasze atrakcje turystyczne.

Turystyka. Mocne i słabe strony województwa.

Mocne strony naszego regionu to ponadprzeciętna dostępność komunikacyjna. Dwa duże miasta powyżej 100tys. mieszkańców o silnej atrakcyjności kulturowej, wysoki odsetek lesistości (ok. 49 %).

Znacząca powierzchnia lasów – idealne warunki dla grzybiarzy oraz do uprawiania różnych form rekreacji np. wycieczki i rajdy rowerowe, jazda konna, piesze wycieczki, w tym z kijkami , wycieczki dydaktyczne. Ponad 500 jezior stwarza doskonałe warunki do wędkarstwa, rekreacji wodnej i wypoczynku, uprawiania wszelkich form turystyki wodnej.

Umiejętność podejmowania działań przez samorządy regionu w zakresie rozwoju infrastruktury i produktów turystycznych . Duże imprezy kulturalne należące do najbardziej oryginalnych w kraju (np. POL’and Rock, ) Turystyka militarna , enoturystyka –lubuskie winnice i szlak wina i miodu.

Obfitość awifauny w szczególności na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Umiejętność współpracy i realizowania projektów transgranicznych w ramach dwóch Euroregionów. Liczne pałace, dworki, parki krajobrazowe i dwa narodowe . Stosunkowo wysoka liczba miejsc noclegowych w hotelach w regionie .

SŁABE

Brak efektywnej platformy współpracy i zasad współpracy samorządów i branży turystycznej na szczeblu regionalnym. Brak skoordynowanego planu komunikacji marketingowej .

Brak zintegrowanych działań promujących ofertę turystyczną regionu w kraju .Słabo rozwinięte oznakowanie turystyczne w regionie. Brak zintegrowanego, regionalnego portalu turystycznego z prawdziwego zdarzenia.

Tym wszystkim mogłaby się zająć Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna , gdyby posiadała większy budżet, gdyby była większa współpraca i integracja działań na linii Samorząd Wojewódzki – Regionalna Organizacja Turystyczna . Brak Lokalnych Organizacji Turystycznych. Zbyt mała jest ilość Certyfikowanych Informacji Turystycznych w naszym regionie, dzisiaj wg nowych zasad mamy tylko 5 Certyfikowanych IT.

NIE posiadamy Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej. LOTUR utworzył takie Centrum 4 lata temu w Gorzowie Wlkp. niestety z powodu braku zainteresowania władz samorządowych i braku wsparcia finansowego musieliśmy zamknąć.

Twoje ulubione miejsce w Lubuskiem

Uwielbiam lubuskie lasy często spacerując z psem i z kijkami. Klimat jaki panuje w zachodniej Polsce stwarza korzystne warunki do występowania gatunków drzew i krzewów, których nie zobaczymy w takich ilościach w innych częściach kraju. Można się napawać ich pięknem a powietrze.
Ponieważ uwielbiam kwiaty często jadąc do rodzinnej miejscowości przejeżdżam przez Iłowę.

A tu w parku założonym przez hrabiego Hochberga znajduje się ciekawa kolekcja różaneczników, a głównie różaneczników olbrzymich, tworzących prawdziwy gaj nad rzeką Czerną Wielką. Szczególnie wiosna na przełomie maj-czerwiec można podziwiać piękne kolory . Co roku w maju jest tu obchodzone święto Kwitnących Azalii. Warto tam być i nawet nabyć sobie sadzonki tych różaneczników, azalii, rododendronów.

Otwarty mikrofon, czyli kilka słów od siebie

W roku 2019 obchodziliśmy 15-lecie LOTUR, te ostanie 15 lat nie było łatwym okresem, ale za to pięknym. Jak można nie napawać się szczęściem uczestnicząc w procesie tak pozytywnych zmian dla lubuskiej turystyki?

Kiedy w urzędzie marszałkowskim powoływano Wydział Turystyki, w regionie był jeden hotel 4-gwiazdkowy. Obecnie takich hoteli jest siedem, i blisko czterdzieści 3-gwiazdkowych. Standard bazy noclegowej jest nieporównywalnie wyższy. Jednocześnie wciąż możemy się cieszyć naturą niezadeptaną przez tysiące turystów i niezabudowaną infrastrukturą turystyczną, jak ma to miejsce w innych regionach kraju.

Może wolno idzie ta przemiana ale idzie do przodu. Nasz region chyba przestaje być tylko obszarem tranzytowym. Turyści przekonują się jak wiele mamy do zaoferowania i o tym ,że życzliwość i otwartość naszych mieszkańców w połączeniu z widoczną dynamiką rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnej dbałości o piękno zabytków i dziewiczość natury- są właśnie tym co turyści chcą poznawać, odkrywać, smakować i długo pamiętać.

Dziękujemy